Spansk korruption ökar

Arbetet med att bekämpa korruptionen är mycket viktigt.
Över 6 miljarder människor lever i länder med allvarliga problem med olika former av mutbrott. Att politiker stoppar skattebetalarnas pengar i egna fickor är ett avskyvärt brott. Avskyvärt därför att många människor då mister möjlighet till social omsorg och bättre möjligheter i livet, som utbildning.
Transparency International är en ideell organisation med syftet att bekämpa korruptionen i världen. Startade 1993 som ett privat initiativ. Idag med kontor över hela världen och huvudkontor i Berlin.
Varje år publicerar de ett index, som rankar länder efter hur omfattande korruptionen är. Den omfattar den offentliga sektorn.
Indexet visar att korruptionen ökar i Spanien.
Tittar vi bakåt så låg Spanien på 20:e plats vid millennieskiftet. Sedan blir mutbrotten fler, särskilt efter 2008. Året då fastighetskrisen börjar. Kanske inte förvånande – ekonomiska problem och korruption hör ihop, visar historien.
Indexet för 2015 täcker 168 länder. Spanien är nere på 36:e plats. Minst korrupt är Danmark, Finland och Sverige med Norge på femteplats.
Läs gärna mer på Transparency Internationals hemsida.
Lämna ett svar